Co stosować na pękające pięty?

Co stosować na pękające pięty?

Co stosować na pękające pięty? Pękające pięty mogą mieć wiele przyczyn. Aby więc uregulować ten problem, należy w pierwszej kolejności zadbać o identyfikację czynników ryzyka, występujących w życiu klienta, które mogą wpływać na pojawienie się pękających pięt.

Pękające pięty – nie tylko problem estetyczny

Mechanizm powstawania pęknięć na stopach, czyli drobnych szczelin na skórze, jest następujący. Najpierw zwykle w okolicy pięt, ale też innych w częściach stopy rogowacieje naskórek, który z czasem pęka. Przyczynia się do tego niewłaściwa pielęgnacja skóry stóp, a także noszenie nieodpowiednio dobranych butów.

Co stosować na pękające pięty?
Co stosować na pękające pięty?

Na pękanie pięt wpływ mogą mieć też przyjmowane leki czy przebyte choroby. Nadwaga czy deformacje kostne powodujące nadmierny nacisk na piętach to kolejne przyczyny pękania skóry. Często za pękaniem stóp stoi zbyt sucha skóra.

Problemu nie należy lekceważyć, ponieważ powstałe szczeliny skórne mogą zacząć krwawić i ropieć. Wiąże się to nie tylko z utrudnionym poruszaniem się, ale również większym ryzykiem zakażeń o podłożu bakteryjnym oraz grzybiczym. Szczeliny na stopach to brama dla bakterii i wirusów, które wnikają głęboko w tkankę skórną i mogą wywoływać infekcje i poważne problemy zdrowotne.

Polecamy : https://kerpro.pl/metody-leczenia-pekajacych-piet/

Domowe sposoby? Porozmawiaj z klientem

Bardzo często progi gabinetów podologicznych przekraczają osoby, którym wyczerpały się już tzw. domowe sposoby na pozbycie się pękającej skóry na stopach. Co więcej, takie metody jak stosowanie pumeksu czy też moczenie stóp w różnych roztworach często przynoszą nieprzyjemne skutki. Dlatego bardzo ważne jest edukowanie klienta o ewentualnych powikłaniach, jakie wywołują takie sposoby.

Nadmierne złuszczanie naskórka zamiast prowadzić do jego usunięcia wywołuje reakcję obronną, która polega na szybszym namnażaniu się naskórka. Tym samym problem szybciej nawraca. Dodatkowo różnego rodzaju tarki i pumeksy to większe ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych, zwłaszcza gdy te narzędzia nie są odpowiednio zabezpieczone. Niestety w wielu domach takie przedmioty są narażone na wilgoć, przez co namnażanie się patogenów jest ułatwione.

W gabinecie zjawia się pacjent, który nie tylko ma popękane pięty, ale dodatkowo początki infekcji grzybiczej. Aby uniknąć takich sytuacji, niezbędne jest dzielenie się z nim swoją wiedzą w tym zakresie, np. przy okazji innych zabiegów.

Ustal przyczynę pękania stóp

Gdy spotkasz się z klientem, na początek określ przyczynę pękania skóry pięt. Zapytaj o przebyte choroby oraz o dietę. Sposób odżywiania ma również znaczący wpływ na stan skóry. Dokładnie obejrzyj skórę pięt.

Profilaktyka pękających pięt to podstawa

Samo pozbycie się frezarką zrogowaciałego naskórka i zabezpieczenie pięt opatrunkami to nie wszystko. Warto jest również wspomnieć o profilaktyce, która wpłynie pozytywnie na stan całego organizmu, co przełoży się na to, w jakiej formie będzie skóra stóp.

Woda i właściwa dieta

To, co jemy, oddziałuje na kondycję całego organizmu. Dlatego należy unikać fast foodów, jedzenia wysoko przetworzonego, a postawić na witaminy i minerały. Zaleć również spożywanie wody w dużych ilościach, co poprawi elastyczność i kondycję skóry.

Dopasowane obuwie

Zachęć także do noszenia dopasowanego obuwia oraz skarpetek z naturalnych surowców. Buty nie mogą być zbyt ciasne ani za luźne. Ważne też, by miały odpowiednio grubą podeszwę. Dzięki temu stopy będą mniej narażone na różnego rodzaju tarcia i problem pękającej skóry może już nie powrócić.

Nieobciążająca stóp aktywność fizyczna

Nadmierna masa ciała może być jedną z przyczyn pojawienia się pękających pięt. Dlatego chcąc się pozbyć zbyt dużej liczby kilogramów, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Nie powinna jednak obciążać ona stóp. Dlatego zamiast piłki nożnej lepiej postawić np. na pływanie. Taka aktywność dodatkowo w pozytywny sposób wpłynie na kręgosłup.

Wkładki ortopedyczne

Jeżeli pękające pięty to efekt nadmiernego nacisku wywołanego deformacją stopy, należy zadbać o to, by klient wyposażył się we właściwe wkładki ortopedyczne, dopasowane do jego wady. Poprzez jej zminimalizowanie ma możliwość zabezpieczenia się przed pojawieniem się tej dolegliwości w przyszłości.

Badania są bardzo ważne

Niekiedy o chorobach współwystępujących człowiek dowiaduje się dopiero, gdy pojawią się pierwsze objawy, np. te związane z pękaniem stóp. Dlatego warto wspomnieć klientowi, że nawracające problemy ze stopami, pomimo stosowania dopasowanej diety, noszenia dobrze dobranego obuwia, mogą mieć związek z chorobami autoimmunologicznymi. Choroby ogólnoustrojowe, cukrzyca czy choroby związane z tarczycą mogą wywoływać pękanie pięt.

Pielęgnacja skóry

Aby klient uniknął pękania stóp w przyszłości, powinien stosować preparaty nawilżające. Pamiętaj, że nawilżenia wymaga nie tylko sucha skóra, ale również ta nadpotliwa. Niestety ten drugi rodzaj skóry również ma tendencję do pękania. Obecność potu i namnażających się na nim bakterii może zwiększać ryzyko zakażeń. Dlatego taka skóra powinna być tym bardziej pielęgnowana.

Zabiegi podologiczne i profilaktyka to dwa filary, na których opiera się zdrowie pięt.

Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl