Dom drewniane – co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?

Dom drewniane – co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?

Dom drewniane – co powinniśmy wiedzieć przed zakupem? Domy drewniane cieszą się coraz większą popularnością zarówno na świecie, jak iw Polsce. Choć kilkadziesiąt lat temu zostały zastąpione budynkami z cegły, powoli wracają do swojej koncepcji, w coraz większym stopniu włączając ją do swoich projektów architektonicznych. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ich użycie? Jakie są rodzaje domków drewnianych i które z nich zasługują na największą uwagę? To tylko niektóre z zagadnień, które omówimy w tym artykule.

Domki drewniane – fakty, wady i zalety

Dom drewniane – co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?
Dom drewniane – co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?

Domy drewniane nie wydają się skomplikowane — przynajmniej uważa się, że można je porównać do domów z cegły. Nie ma to jednak większego sensu, ponieważ tego typu dom wymaga od budowniczego dużej uwagi, precyzji i prostej dokładności. W końcu same zbudowane są w oparciu o podatność na grzyby, pleśń i szkodniki, dlatego potrzebują odpowiedniej ochrony, ale i odpowiedniego przygotowania. Poniżej przedstawiamy kilka faktów, zalet i wad, które należy rozważyć przed zastosowaniem tego typu konstrukcji:

  1. Domy drewniane https://konsbud.com/oferta/konstrukcje-drewniane-chojnice buduje się bardzo szybko – niektóre nawet w 2-3 dni! Dlatego są najszybszym sposobem na samodzielne życie. Więcej o czasach realizacji opowiemy przy omawianiu podstawowych typów.
  2. Domy drewniane nie muszą być tanie – zamiast tego niektóre mogą być znacznie droższe niż domy z cegły. Tutaj wszystko zależy od wielu czynników – ich wielkości, rodzaju (prefabrykaty są najdroższe) oraz ekipy budowlanej, którą zdecydujemy się obsłużyć.
  3. Drewniany dom tworzy wewnątrz wyjątkową atmosferę, którą można porównać do lasu. Wpływa to na nasze zdrowie, dobre samopoczucie i pozytywny charakter.

Źle wykonany dom drewniany może przysporzyć nam wielu problemów, głównie związanych z materiałem, z którego jest wykonany. Pamiętajmy więc, aby zawczasu zwrócić uwagę na jego odpowiednią jakość.
Ten typ domu jest bardzo trwały, ale nie tak ponadczasowy jak dom murowany. Oznacza to, że stopniowo ulegają degeneracji (choć oczywiście tego nie dożyjemy).

Rodzaje domków drewnianych – który jest najlepszy?

Warto wspomnieć, że trudno powiedzieć, że któryś z trzech istniejących typów domów drewnianych jest lepszy od pozostałych. Wszystkie oferują podobny standard wykończenia, ale są również dość trwałe i długowieczne. Tak naprawdę wszystko zależy od naszego osobistego gustu i budżetu na zakup takiego domu oraz od tego, która metoda budowy najbardziej nam odpowiada. Warto wiedzieć o każdym z nich jak najwięcej, aby podjąć właściwą i logiczną decyzję związaną z tym konkretnym wyborem. Oto odpowiednie typy z krótkim opisem:

  • Domy szkieletowe – tego typu domy budowane są (oczywiście) na fundamencie o konstrukcji drewnianej, która jest ramą służącą do wypełnienia izolacyjnego, zwykle wykonaną z wełny mineralnej. Ten typ domu musi mieć elewację – zazwyczaj jest ona wykonana z drewnianych paneli, ale można też nadać im wygląd domów z cegły, nakładając cienką warstwę sztukaterii. Konieczne jest również obicie ścian od wewnątrz, zwykle płytami gipsowo-kartonowymi. Produkcja tego typu domu zajmuje co najmniej kilka tygodni, przy czym sama rama zajmuje najwięcej czasu. Są szczelne, długowieczne, a co najważniejsze bardzo tanie.
  • Dom drewniany – Absolutna klasyka budownictwa drewnianego. Ten typ domu był budowany od wieków, dziś przy użyciu techniki warstwowej. Domy te powstają około trzech miesięcy – wymagają najwięcej uwagi, ale są też bardzo wytrzymałe. Nie musisz też decydować się na żadne wysokości wewnątrz i na zewnątrz – same belki mogą zapewnić tym budynkom klimat, którego nie trzeba w żaden sposób poprawiać.
  • Elementy prefabrykowane – nowoczesny akcent. Ten typ domu drewnianego jest budowany fabrycznie (w całości lub w częściach, z wyposażeniem lub bez, stolarka otworowa itp.), a następnie montowany na miejscu. Oznacza to, że ich budowa zajmuje nie więcej niż kilka dni. Budowa tych domów jest nadzorowana komputerowo – możesz więc być spokojny o ich najwyższą jakość, trwałość i długowieczność. Jest jednak jedna wada – cena. Potrafią sporo kosztować, zwłaszcza jeśli nasz projekt jest bardzo nieszablonowy i wymaga specjalistycznych modyfikacji lub nietypowej stolarki.

Wnioski

Domy drewniane cieszą się coraz większą popularnością i coraz więcej osób decyduje się na budowę własnych „czterech ścian”. Jest w tym sporo logiki – ten typ domu jest tani, szybki w budowie (można spokojnie zmieścić się w jednym “sezonie”) i łatwy w użytkowaniu. Decydując się na nie, musimy jednak wiedzieć wiele rzeczy, w tym kilka informacji na temat głównych typów, zwłaszcza w ramach naszego budżetu. Jedno jest pewne: tego typu dom jest zdecydowanie czymś, na co warto zwrócić uwagę.

Konsbud drewno konstrukcyjne
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com
Konsbud drewno klejone
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com